Aldosteron v séru / plazmě

Aldosteron

v plazmě

Zkratka

ALDP

Jednotky

nmol/l

Použitá metoda

Chemiluminiscenční imunoanalýza

Odběrový systém

Nesrážlivá krev

Analyzovaný materiál

EDTA plazma

Pokyny k odběru

Standardní, nutno zaznamenat polohu pacienta - vleže, vsedě, vzpřímeně

Dostupnost

1 x měsíčně

Doba odezvy

Rutina

1 měsíc

Statim

Ne

Stabilita

pokojová teplota

2 - 8OC

 - 20OC

8 hodin

5 dní

1 měsíc

Referenční meze / hodnocení

Sex

Věk

Jiné

Meze/cut-off

Poznámka

M, Ž

0 - 100 R

Vzpřímená poloha

0,061 - 0,978

 

M, Ž

0 - 100 R

Vleže na zádech

0,032 - 0,654

 

Poznámka k hodnocení

 

Klinické informace

Aldosteron je steroidní hormon o molekulové hmotnosti 360,4 daltonů. Je hlavním  mineralokortikoidem vylučovaným kůrou nadledvin. Úlohou aldosteronu v metabolizmu je regulace sodíku a draslíku, a tedy řízení objemu tekutin. Aldosteron způsobuje snižování exkrece sodíku a zvyšování exkrece draslíku ledvinami a potními a slinnými žlázami. Aldosteron též zadržuje sodík v tlustém střevě. V každé z těchto tkání aldosteron působí vazbou na mineralokortikoidní receptory. Primárně působí na sběrné kanálky v kůře ledvin. Regulace rovnováhy sodíku a draslíku je dosaženo složitou soustavou hormonů, která obsahuje několik smyček zpětné vazby. Nejdůležitější smyčkou negativní zpětné vazby pro regulaci objemu je systém renin-angiotensin (RAS). Systém RAS působí prostřednictvím dlouhé smyčky zpětné vazby (zahrnující změny objemu tekutin) a krátké smyčky zpětné vazby (s přímou inhibicí sekrece reninu angiotenzinem II). Další smyčkou zpětné vazby, která působí souběžně, je řízení hladiny draslíku v séru. Tyto interagující smyčky zpětné vazby ve vzájemné shodě nastavují takové koncentrace aldosteronu, které zajistí zachování homeostázy, tj. objemu, tlaku krve a hladiny draslíku, v odpovědi na vnější stimuly.

Aldosteron působí na kortikální sběrný kanálek, kde zvyšuje absorpci sodíku a snižuje absorpci draslíku. Výsledné zvýšení objemu tekutin a krevního tlaku je detekováno juxtaglomerulárními buňkami vylučujícími renin, které sníží produkci reninu. Díky menšímu množství reninu se vytváří méně angiotensinu I a sníží se hladina angiotensinu II. Nižší hladiny stimulátorů rychlé sekrece aldosteronu vedou ke snížené syntéze a sekreci aldosteronu. Role aldosteronu v regulaci homeostázy draslíku je též primárně řízena smyčkou negativní zpětné vazby. Zvýšené hladiny draslíku stimulují produkci aldosteronu (aldosteron snižuje resorpci draslíku, a zvyšuje tedy ztráty draslíku). Následný pokles draslíku v plazmě má za následek nižší

Indikace

Měření aldosteronu je určeno k použití při stanovení diagnózy a léčby primárního aldosteronismu (poruchy způsobené nadměrnou sekrecí aldosteronu nadledvinami), hypertenze způsobené primárním aldosteronismem, selektivního hypoaldosteronismu, edematózních stavů a jiných stavů provázených nerovnováhou elektrolytů. 

Interpretace

Primární hyperaldosteronismus (PA, Connův syndrom) je porucha způsobená nadměrnou sekrecí aldosteronu nadledvinami, při níž lze očekávat vysokou hladinu aldosteronu v krevním oběhu za přítomnosti nízké koncentrace reninu nebo při nízké aktivitě reninu v plazmě. Tato nepřiměřeně vysoká produkce aldosteronu (kterou nelze potlačit suplementací sodíkem) způsobuje kardiovaskulární poškození, supresi reninu v plazmě, hypertenzi, retenci sodíku a vylučování draslíku, které může vést k hypokalémii, je-li těžké a dlouhodobé. Hlavními příčinami PA (>90 % případů) jsou adrenální adenom a unilaterální nebo bilaterální adrenální hyperplazie. Ve vzácných případech je PA způsoben dědičným onemocněním – aldosteronismem léčitelným glukokortikoidy.

Sekundární hyperaldosteronismus je způsoben poruchami, které aktivují osu renin-angiotensin-aldosteron a způsobují tak nadměrnou produkci aldosteronu (renovaskulární onemocnění, deplece soli, nadměrná suplementace draslíku, srdeční selhání a ascites, těhotenství, Bartterův syndrom).

Hypoaldosteronismus je vzácný stav, který je často způsoben primárním selháním nadledvin, kdy je koncentrace aldosteronu v plazmě nízká a jsou přítomny vysoké koncentrace reninu v plazmě. U hypoaldosteronismu způsobeného nízkou sekrecí reninu se očekávají nízké hladiny reninu v plazmě při nízkých hladinách aldosteronu v plazmě.

Vzhledem k tomu, že na sekreci reninu a aldosteronu má vliv mnoho faktorů (věk, poloha vestoje, rovnováha sodíku a draslíku, denní doba, menstruační cyklus atd.), by vyšetření těchto hormonů mělo být interpretováno za striktně kontrolovaných podmínek

Stanovení aldosteronu lze provádětv séru, plazmě s EDTA nebo moči sbírané za 24 hodin. Z klinického hlediska je nutné mít na paměti, že zatímco měření 18-oxo-konjugátu aldosteronu v moči sbírané za 24 hodin je souhrnným odrazem denní sekrece aldosteronu, hodnoty v plazmě mohou odrážet pouze jeden časový bod. Vzhledem k tomu, že hladiny aldosteronu v plazmě vykazují typické cirkadiánní ostré vrcholy, nedoporučuje se dělat závěry z jediného stanovení. Měření aldosteronu v plazmě se používá pro akutní vyšetření (například ve studiích cirkadiánních rytmů, změn polohy, akutních účinků léků). Měření v moči sbírané za 24 hodin pomáhá při zjišťování vztahu mezi exkrecí sodíku a hladinou aldosteronu a může též být použito pro vyloučení vysoké sekrece aldosteronu jako příčiny jiného onemocnění.

 

Aldosteron

v séru

Zkratka

ALDS

Jednotky

nmol/l

Použitá metoda

Chemiluminiscenční imunoanalýza

Odběrový systém

Srážlivá krev

Analyzovaný materiál

Sérum

Pokyny k odběru

Standardní, nutno zaznamenat polohu pacienta - vleže, vsedě, vzpřímeně

Dostupnost

1 x měsíčně

Doba odezvy

Rutina

1 měsíc

Statim

Ne

Stabilita

pokojová teplota

2 - 8OC

 - 20OC

8 hodin

5 dní

1 měsíc

Referenční meze / hodnocení

Sex

Věk

Jiné

Meze/cut-off

Poznámka

M, Ž

0 - 100 R

Vzpřímená poloha

0,070 - 1,086

 

M, Ž

0 - 100 R

Vleže na zádech

0,049 - 0,643